cost: 4th Grade š Ver en EspaƱol
Applications
Financial Literacy
Vertical Alignment
TEKS:
2nd | 2.11(F) |
3rd | 3.9(C) |
4th | 4.10(B) |
Linked To
Downloads
Structured Conversation Questions
Observational
What is cost?
Cost is...Relational
How is cost different from selling price?
Cost is different from selling price because...Inferential
Why do you think is important to know the cost of materials or ingredients before selling something?
I think its important to know the cost of materials or ingredients before selling something because...
Please log in to comment.